Open Day Γνωριμίας Σχολείων με το Τμήμα Στατιστικής

Στο πλαίσιο του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑΣ & ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ,  το Τμήμα Στατιστικής της Σχολής Επιστημών και Τεχνολογίας της Πληροφορίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργάνωσε την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2023 και ώρα 12:00, «Ανοικτή Ημέρα Γνωριμίας Σχολείων», στο Νέο Κτήριο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Τροίας (2 Κιμώλου και Σπετσών), στο Αμφιθέατρο που βρίσκεται στο Υπόγειο.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με μία σύντομη ξενάγηση στο νέο κτήριο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, με κύριο ομιλητή τον Πρόεδρο του Τμήματος Στατιστικής Καθηγητή Ι. Ντζούφρα και με την συμμετοχή του κ. Δ. Καρλή Αναπλ. Καθηγητή, του κ. Ι. Βρόντου Αναπλ. Καθηγητή και του κ. Π. Μερκούρη Eπικ. Καθηγητή. Οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με την απόφοιτη-πτυχιούχο του Τμήματος Στατιστικής κα Νόρα Ραυτοπούλου καθώς και να ακούσουν την ομιλία του κ. Χρήστου Κανακάκη. Στην συνέχεια επισκέφτηκαν το εργαστήριο υπολογιστών όπου είχαν την χαρά να συνομιλήσουν με την υποψήφια διδάκτορα κα Άννα Ναλπαντίδη καθώς και με τον μεταδιδακτορικό ερευνητή και διδάσκοντα κ. Βασίλειο Χασιώτη. Η εκπαιδευτική επίσκεψη συνεχίστηκε με μία ξενάγηση στα γραφεία καθώς και στην βιβλιοθήκη του κτηρίου. Ακολούθησε  ξενάγηση στο Κέντρο Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, που στεγάζεται στο ισόγειο του κτηρίου. Τέλος, οι επισκέπτες είχαν την χαρά να παρακολουθήσουν την διάλεξη-ομιλία από τον καθηγητή του Τμήματος Στατιστικής κ. Δ. Καρλή. Συμμετείχαν σε παιχνίδι τεχνολογίας με χρήση κινητών τηλεφώνων που αφορούσαν γενικές γνώσεις Στατιστικής. Οι φιλοξενούμενοι ξεναγήθηκαν και στο κεντρικό κτήριο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών από την Γραμματεία του Τμήματος Στατιστικής.

Μία γεύση από την εκδήλωση του Τμήματος Στατιστικής μπορείτε να λάβετε από τις παρακάτω φωτογραφίες:

Φωτογραφίες από την Ανοικτή Ημέρα Γνωριμίας Σχολείων: 14/6/2023

Ο Νικητής του παιχνιδιού-διαγωνισμού με το Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Τμήματος Στατιστικής

Μαθητές, Γονείς και εκπαιδευτικό προσωπικό του Τμήματος Στατιστικής

Ο ομιλητής-καθηγητής του Τμήματος Στατιστικής κ. Δ. Καρλής