Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μαζί με την εταιρεία Β. Καυκάς Α.Ε. υπέγραψαν μνημόνιο συνεργασίας

Αθήνα, 26 Οκτωβρίου 2022

ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

Β. ΚΑΥΚΑΣ Α.Ε. ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) και η ΚΑΥΚΑΣ υπέγραψαν, την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου, Μνημόνιο Συνεργασίας με στόχο τη διασύνδεση της ακαδημαϊκής κοινότητας με το επιχειρηματικό περιβάλλον. Η υπογραφή της σημαντικής αυτής συνεργασίας πραγματοποιήθηκε στα κεντρικά γραφεία της ΚΑΥΚΑΣ από τον Πρύτανη του ΟΠΑ, Καθηγητή Δημήτρη Μπουραντώνη και τον Managing Director της ΚΑΥΚΑΣ, κ. Νίκο Καυκά.

Στόχος του Μνημονίου είναι η ισχυροποίηση της σχέσης μεταξύ της επιχειρηματικής και ακαδημαϊκής κοινότητας με σκοπό την προώθηση της επιχειρηματικότητας, της καινοτομίας και της ενδυνάμωσης των νέων με τεχνικές και επαγγελματικές δεξιότητες. Παράλληλα η ΚΑΥΚΑΣ, πρωτοπόρα και καινοτόμα ελληνική εταιρία, θα προσφέρει πραγματικά case studies και real time δεδομένα στους φοιτητές, ώστε να εφαρμόσουν τις θεωρητικές γνώσεις τους και να επιλύσουν υπαρκτές επιχειρηματικές προκλήσεις.

Οι δύο πλευρές συμφώνησαν σε ένα κοινό σχέδιο δράσης, το οποίο περιλαμβάνει:

• Εργασίες-μελέτες σε συγκεκριμένα προβλήματα (Field study projects)
  • Εργαστήρια (Workshops)
  • Εκπαιδευτικές – Ενημερωτικές επισκέψεις
  • Πρακτική άσκηση φοιτητών-τριών
  • Προβολή & Επικοινωνία των δράσεων

Σχετικά με τη συνεργασία, ο Πρύτανης του ΟΠΑ, Καθηγητής Δημήτρης Μπουραντώνης, δήλωσε: «Η σύνδεση με την αγορά εργασίας και οι συνεργασίες μας με φορείς και επιχειρήσεις του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα, συμβάλλουν στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό απορρόφησης των φοιτητριών και φοιτητών μας. Ταυτόχρονα, οι νέοι επιστήμονες αναλύουν πραγματικές μελέτες περίπτωσης ελληνικών επιχειρήσεων και αποκτούν άμεση γνώση της πραγματικής αγοράς, ενώ παράλληλα, συνεισφέρουν σε σύγχρονες προτάσεις-λύσεις για τους φορείς και τις επιχειρήσεις».

Ο Managing Director της ΚΑΥΚΑΣ, κ. Νίκος Καυκάς, ανέφερε σχετικά με τη συνεργασία: «Οι άνθρωποι μας βρίσκονται πάντοτε στο επίκεντρο και αποτελούν το μεγάλο κεφάλαιο της ΚΑΥΚΑΣ στο οποίο και επενδύουμε διαρκώς. Με αυτή την συνεργασία ανοίγουμε ακόμη περισσότερο το δρόμο σε νέες και νέους επιστήμονες ώστε να γνωρίσουν από κοντά τον ταχύτατα αναπτυσσόμενο και γεμάτο προκλήσεις κλάδο μας μέσα σε ένα σύγχρονο, δυναμικό και πολύ-βραβευμένο περιβάλλον εργασίας που βασίζεται στον σεβασμό και στην εμπιστοσύνη και προσφέρει πολλαπλά μονοπάτια επαγγελματικής εξέλιξης δίπλα σε καταξιωμένους επαγγελματίες του χώρου».

Για περισσότερες πληροφορίες:

ΟΠΑ: Νίκος Κυρέζης / 210 8203297 / nkyrezis@aueb.gr