Κήρυξη Έναρξης εργασιών «86ης Συνόδου Πρυτάνεων Ελληνικών Πανεπιστημίων» από την Α.Ε. τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας

Αθήνα, 15 Δεκεμβρίου 2017

Δελτίο Τύπου

Κήρυξη Έναρξης εργασιών «86ης Συνόδου Πρυτάνεων Ελληνικών  Πανεπιστημίων» από την Α.Ε. τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας

Ξεκίνησαν σήμερα οι εργασίες της 86ης Συνόδου Πρυτάνεων Ελληνικών Πανεπιστημίων που λαμβάνουν χώρα στον ιστορικό χώρο του Ζαππείου Μεγάρου.

Την έναρξη των εργασιών της Συνόδου κήρυξε η Α.Ε. ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, κύριος Προκόπιος Παυλόπουλος, παρουσία των Πρυτανικών Αρχών του συνόλου των Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων της χώρας.

Στον εναρκτήριο χαιρετισμό του προς την Σύνοδο ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ανέφερε μεταξύ άλλων:
«Το ποια είναι η αποστολή σας το καθορίζει το ίδιο το Σύνταγμα, με μια λακωνικότητα -imperatoria brevitas- η οποία όμως είναι άκρως εύγλωττη ως προς όλες τις θεσμικές εγγυήσεις που αφορούν τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα: Ως προς τις θεσμικές εγγυήσεις της ακαδημαϊκής ελευθερίας, ως προς τις θεσμικές εγγυήσεις που αφορούν την φύση του Πανεπιστημίου ως νομικού προσώπου δημόσιου δικαίου το οποίο αυτοδιοικείται πλήρως και ως προς τις θεσμικές εγγυήσεις του δικαιώματος το οποίο καθιερώνει το Σύνταγμα, να ενισχύεται οικονομικώς το Πανεπιστήμιο από την Πολιτεία».

Συνεχίζοντας την ομιλία του, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε: «Θέλω να τονίσω, και συνδέεται αμέσως με αυτό που είπα ευθύς εξαρχής, σχετικά με τη νέα γενιά, τους νέους επιστήμονες το εξής: Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σήμερα, σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, είναι το γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος της νεολαίας, η οποία περνάει από τα Πανεπιστήμια είτε, τελειώνοντας το Πανεπιστήμιο και  παρά την πολύ μεγάλη αξία των σπουδών και των δυνατοτήτων, δεν μπορεί να αξιοποιηθεί, είτε εγκαταλείπει την Χώρα. Είναι τεράστιο το πρόβλημα της φυγής των νέων στο εξωτερικό και ιδίως των αρίστων. Βεβαίως και διαπρέπουν όταν φεύγουν στο εξωτερικό. Αυτό είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια, το ξέρετε όλοι σας. Άλλωστε και εσείς σπουδάσατε στο εξωτερικό, οι περισσότεροι τουλάχιστον, και γνωρίζετε τι σημαίνει να διαπρέπεις. Αλλά άλλοι καιροί τότε και άλλοι καιροί οι σημερινοί, που αυτή τη νεολαία την χρειαζόμαστε εδώ».

Προσφωνώντας τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών κύριος Εμμανουήλ Γιακουμάκης, υπό την ιδιότητά του ως Προεδρεύων της Συνόδου, αναφέρθηκε στην ιδιαίτερη σημασία της παρουσίας του ανώτατου πολιτειακού άρχοντα στην Σύνοδο που αποτελεί έμπρακτη έκφραση της αναγνώρισης από την Α.Ε. τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας του σημαντικού ρόλου που η Σύνοδος επιτελεί στον χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης.

Επίσης, ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου ανέφερε χαρακτηριστικά: «Αντιλαμβανόμαστε τη γνώση, την έρευνα και τη παιδεία ως παγκόσμια και οικουμενικά αγαθά. Αγωνιζόμαστε για την ενεργή συμμετοχή του Ελληνικού Πανεπιστημίου στον Ευρωπαϊκό πανεπιστημιακό χώρο. Διεκδικούμε αυτονόητα ισότιμους όρους λειτουργίας με τα ομοβάθμια ιδρύματα της Ευρώπης, έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στις δυνατότητες των φοιτητών, στις ικανότητες των ακαδημαϊκών και στο ζήλο του προσωπικού των Πανεπιστημίων. Επιδιώκουμε την αριστεία στη ανώτατη εκπαίδευση, έχοντας πλήρη γνώση της αξιακής σημασίας της για το μέλλον της χώρας και της κοινωνίας.

Στη συνέχεια, ο κ. Γιακουμάκης επεσήμανε ότι «παθογένειες δεκαετιών σε συνδυασμό με χαλαρές αντιλήψεις περί δημοκρατίας και ανοχής στην παραβατικότητα, επιτρέπουν την εκδήλωση φαινομένων που δεν ευνοούν την πλήρη αφοσίωση της ακαδημαϊκής κοινότητας στη διδασκαλία και στην έρευνα, στην άμιλλα και στη δημιουργία».

Κλείνοντας την ομιλία του, εξέφρασε τη βεβαιότητά του ότι τόσο οι σημερινές διοικήσεις των Πανεπιστημίων, όσο και οι επόμενες, θα συνεχίσουν να δίνουν τον αγώνα σε όλα τα μέτωπα για μια καλύτερη Παιδεία, για ένα φωτεινότερο μέλλον για τα παιδιά μας και για τη χώρα».

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Τελευταία ενημέρωση: 15-12-2017