Ημερίδα με θέμα «Η Ελληνική Οικονομία: Από το 1821 έως Σήμερα»

Αθήνα, 21 Δεκεμβρίου 2021

Δελτίο Τύπου

Πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά την Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2021, 9:00-18:00 και μεταδόθηκε μέσω του YouTube, η ημερίδα του Εργαστηρίου Μελέτης Οικονομικής Πολιτικής (ΕΜΟΠ), του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, με τίτλο «Η Ελληνική Οικονομία: Από το 1821 έως Σήμερα».

Η ημερίδα διοργανώθηκε από τους Καθηγητές Γιώργο Αλογοσκούφη (Πρόεδρο του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης), Αποστόλη Φιλιππόπουλο (Επιστημονικό Διευθυντή του ΕΜΟΠ) και Ιωάννα-Σαπφώ Πεπελάση (Ομότιμη καθηγήτρια του Τμήματος και μέλος του ΕΜΟΠ).

Η ημερίδα ξεκίνησε με χαιρετισμό του Καθηγητή και Πρύτανη του ΟΠΑ, Δημήτρη Μπουραντώνη και του Καθηγητή και Προέδρου του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης, Γιώργου Αλογοσκούφη.

Η πρώτη ενότητα, με τίτλο Οικονομία, Κράτος και Πολιτική, με συντονίστρια την Καθηγήτρια Ιωάννα-Σαπφώ Πεπελάση περιλάμβανε τέσσερεις παρουσιάσεις:

Αλογοσκούφης Γ. (ΟΠΑ), “Ιστορικές Επιδόσεις και Ανισορροπίες της Ελληνικής Οικονομίας”

Κωστής Κ. (ΕΚΠΑ), “Κράτος και Οικονομία στην Ελλάδα”

Ιορδάνογλου Χ. (Πάντειο), “Η Ελληνική Οικονομία: 1950-2019: Μια Συνοπτική Αναδρομή”

Σωτηρόπουλος Δ.Α. (ΕΚΠΑ), “Το ελληνικό πολιτικό σύστημα στο συγκριτικό πλαίσιο της ΕΕ”

Η δεύτερη ενότητα, με τίτλο, Δημοσιονομική & Νομισματική Αστάθεια, Εξωτερικός Δανεισμός & Κρίσεις, με συντονίστρια την Καθηγήτρια Ελένη Λουρή (ΟΠΑ), περιλάμβανε τρεις παρουσιάσεις:

Κακριδής Α. (Ιόνιο και ΤτΕ), ¨Πόλεμοι, αμυντικές δαπάνες και η συγκρότηση της δημοσιονομικής ικανότητας του ελληνικού κράτους”

Χριστοδουλάκης Ν. (ΟΠΑ), “Εμπιστοσύνη και Συσσώρευση στην Ελλάδα του 19ου Αιώνα”

Φιλιππόπουλος Α. (ΟΠΑ), “Η Κρίση του 2010: Αίτια και Επιπτώσεις”

Η τρίτη ενότητα, με τίτλο Ειδικά Θέματα Οικονομίας και Πολιτικής, με συντονιστή τον Καθηγητή Αποστόλη Φιλιππόπουλο (ΟΠΑ), περιλάμβανε τρεις παρουσιάσεις:

Καμμάς Π. (ΟΠΑ), “Η Ψήφος των Γυναικών”

Πεπελάση Ι. (ΟΠΑ) “Η διαδικασία μεταφύτευσης δυτικών θεσμών στην Ελλάδα: Η περίπτωση της Ανώνυμης Εταιρείας (c. 1821-1931)”

Σαραντίδης Β. (Πανεπιστήμιο Sheffield), “Επέκταση της Παραγωγής της Σταφίδας και Εκπαίδευση στον 19ο Αιώνα”

Η ημερίδα έκλεισε με μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με τίτλο,  Τα Διακόσια Χρόνια: Μία Αποτίμηση και οι Προοπτικές για το Μέλλον, την οποία συντόνισε ο Καθηγητής Γιώργος Αλογοσκούφης Γ. (ΟΠΑ), και στην οποία παρουσίασαν τις απόψεις τους οι Καθηγητές, Ευάγγελος Βενιζέλος Ε. (ΑΠΘ), Θάνος Βερέμης (ΕΚΠΑ), Νικηφόρος Διαμαντούρος (Ακαδημία Αθηνών), Στάθης Καλύβας (Πανεπιστήμιο Οξφόρδης), Κώστας Κωστής (ΕΚΠΑ) και Αντώνης Λιάκος (ΕΚΠΑ).

Οι εργασίες της ημερίδας έχουν αναρτηθεί στο You Tube και μπορείτε να τις παρακολουθήσετε στον σύνδεσμο https://www.youtube.com/watch?v=xO61YZNoBH0&t=5178s, ενώ θα εκδοθούν και σε ειδικό τόμο εντός του 2022.

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Για περισσότερες πληροφορίες: