Αργυρό Συλλεκτικό Νόμισμα με θέμα «100 Χρόνια από την Ίδρυση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών»

Τετάρτη, 12 Φεβρουαρίου 2020

Αργυρό Συλλεκτικό Νόμισμα με θέμα

«100 Χρόνια από την Ίδρυση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών»

Το αργυρό συλλεκτικό νόμισμα με θέμα «100 Χρόνια από την Ίδρυση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών», το οποίο αποτελεί προϊόν του Νομισματικού Προγράμματος 2020, παρουσιάσθηκε χθες Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2020 σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Τράπεζα της Ελλάδος.

Το αργυρό συλλεκτικό νόμισμα, κοπής 2020, είναι το πρώτο νόμισμα ελληνικού πανεπιστημιακού ιδρύματος αλλά και το πρώτο νόμισμα προς διάθεση, το οποίο έχει τρεις όψεις, μια νέα τεχνική του Ιδρύματος Εκτύπωσης Τραπεζογραμματίων και Αξιών (ΙΕΤΑ) της Τράπεζας της Ελλάδος. H μία όψη του νομίσματος είναι τυπωμένη με την τεχνική της λανθάνουσας εικόνας (latent image). Πρόκειται για μία πρωτοποριακή μέθοδο τύπωσης, που επιτρέπει, υπό διαφορετική γωνία θέασης, να εμφανίζεται και άλλη μία εικόνα.

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών πρόκειται να προμηθευτεί 3.000 νομίσματα, τα οποία θα διατεθούν σε ειδική επετειακή συσκευασία.

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Επισυναπτόμενα: