25ο τεύχος HR Case Study Series, με θέμα "Έλλειψη εποχικού προσωπικού στα ξενοδοχεία"

Το θέμα της έλλειψης εποχικού προσωπικού στον τουριστικό κλάδο ειδικά κατά τη θερινή και όχι μόνο περίοδο μας απασχολεί πολύ. Τώρα που έχουμε μπει στο φθινόπωρο καλό είναι να κοιτάξουμε πίσω και να δούμε ποια είναι η κατάσταση, να εξετάσουμε τις αιτίες και να προτείνουμε λύσεις. Είναι σίγουρα πολύπλοκο το θέμα και αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις αλλά συνδυασμοί πρακτικών και συνεργασία όλων των εμπλεκόμενων μερών, κράτος, ξενοδοχεία, τμήματα HR, ειδικοί επιστήμονες, πελάτες κα. Η ιστορία αφορά στη φετινή θερινή περίοδο σε δύο ξενοδοχεία που το ένα αντιμετωπίζει λιγότερα προβλήματα από το άλλο στην εύρεση και διατήρηση των ανθρώπων.

Οι γνωμοδότες 25ου τεύχους HR Case Study Series καλούνται να σχολιάσουν τους τρόπους που μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζοντας το θέμα σφαιρικά. Οι πολιτικές και αποφάσεις του κράτους μαζί με τις πρακτικές της διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού για την επιλογή, την αποτελεσματική διοίκηση του προσωπικού, την εξασφάλιση βιώσιμων συνθηκών καθώς και την εκπαίδευση των ανθρώπων φαίνεται πως μπορούν να συμβάλλουν στην βελτίωση της υπάρχουσας κατάστασης.

Διαβάστε περισσότερα στο: https://www.aueb.gr/el/hrm/content/hrcases-25-elleipsi-epohikoy-prosopikoy-sta-xenodoheia

Τελευταία ενημέρωση: 03-11-2022