2<sup>ο</sup> Coding Bootcamp για μαθητές Λυκείου και Γ' Γυμνασίου από το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ

id:

4/11/2016

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

40 μαθητές από διαφορετικά Λύκεια και Γυμνάσια της χώρας παρακολούθησαν το 2ο Coding Bootcamp για μαθητές Λυκείου και Γ' Γυμνασίου, που διοργάνωσε το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου και το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016.

Σε συνέχεια του αξιοσημείωτου ενδιαφέροντος που εκδηλώθηκε από μαθητές και σχολεία για την περσινή πρωτοβουλία, το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας διοργάνωσε για δεύτερη φορά ένα διήμερο προγραμματισμού (Coding Bootcamp) για μαθητές Λυκείου και Γ' Γυμνασίου. Σκοπός του προγράμματος ήταν να παράσχει στους συμμετέχοντες ερεθίσματα από διαφορετικούς χώρους της τεχνολογίας και να δώσει ένα επιπλέον κίνητρο σε όσους ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με τον προγραμματισμό και την καινοτομία. Η διοργάνωση διεξήχθη στο πλαίσιο του Europe Code Week, μιας πρωτοβουλίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με στόχο, μέσα από ταυτόχρονες εκδηλώσεις ανά την Ευρώπη, την εβδομάδα 15 έως 23 Οκτωβρίου 2016, να φέρει σε επαφή τους νέους με τον προγραμματισμό.

Στη φετινή διοργάνωση συμμετείχαν 40 μαθητές από διαφορετικά σχολεία της χώρας, οι οποίοι αντιμετώπισαν 8 προκλήσεις, μία για κάθε έναν από 8 τομείς υψηλής τεχνολογίας που παρουσίασαν σημαντική ανάπτυξη κατά τη διάρκεια των τελευταίων χρόνων. Χωρίς προηγούμενες γνώσεις προγραμματισμού, οι συμμετέχοντες, σε 8 ομάδες των 5 ατόμων, ανέπτυξαν τις δικές τους εφαρμογές και γνώρισαν βιωματικά ένα εύρος αντικειμένων, από αλγορίθμους μηχανικής μάθησης (machine learning) και κρυπτογραφία, μέχρι προγραμματισμό ρομπότ και ανάπτυξη τρισδιάστατων βιντεοπαιχνιδιών.

Οι 8 ομάδες αξιολογήθηκαν με κριτήρια την επίδοσή τους στις διάφορες δραστηριότητες και το ομαδικό πνεύμα που ανέπτυξαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος. Οι τρεις ομάδες που διακρίθηκαν έλαβαν Τιμητικό Έπαινο, ενώ τα μέλη της ομάδας με την καλύτερη επίδοση κέρδισαν από μία υποτροφία για το 8ο Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας (YES Program), που θα διεξαχθεί το καλοκαίρι του 2017.

Το διήμερο συντονίστηκε από ομάδα φοιτητών του Πανεπιστημίου υπό την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Κατερίνα Πραματάρη, Επιστημονική Υπεύθυνη του Προγράμματος, και με τη στήριξη των μελών ΔΕΠ του Τμήματος, Καθηγητή Διομήδη Σπινέλλη και Αναπληρωτή Καθηγητή Πάνου Λουρίδα. Μεταξύ των ομιλητών που ενημέρωσαν τα παιδιά σχετικά με το σύγχρονο τεχνολογικό και επιχειρηματικό περιβάλλον ήταν και η Δάφνη Τσεβρένη από το ClioMuse. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στα εργαστήρια του Πανεπιστημίου και στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Στήριξης Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας (ACEin).

Στιγμιότυπα από τις προκλήσεις που αντιμετώπισαν οι μαθητές κατά τη διάρκεια του διημέρου.

Τελευταία ενημέρωση: 11-04-2018