Επιτυχής ολοκλήρωση των «Ημερών Καριέρας» της Δομής Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας του ΟΠΑ

id:

Αθήνα, 25 Μαΐου 2016

Επιτυχής ολοκλήρωση των «Ημερών Καριέρας»

της Δομής Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας του ΟΠΑ

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες των «Ημερών Καριέρας» που διοργάνωσε το Γραφείο Διασύνδεσης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών με την υποστήριξη της Δομής Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας - ΔΑΣΤΑ. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στις 17 Μαΐου 2016, από τις 9:30 έως τις 17:00, στο κτήριο Μηχανουργείο, στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν 50 μεγάλες ελληνικές και πολυεθνικές, αλλά και νεοφυείς επιχειρήσεις, συναντώντας περισσότερους από 350 φοιτητές και αποφοίτους του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Οι επιχειρήσεις, οι οποίες στο σύνολό τους δραστηριοποιούνται στην ελληνική αγορά, αλλά και διεθνώς, έλαβαν μέρος στις συνεντεύξεις και συζήτησαν τις προοπτικές συνεργασίας με τους ενδιαφερόμενους φοιτητές και αποφοίτους του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Από τους 350 περίπου υποψηφίους που έλαβαν μέρος στην εκδήλωση, οι περισσότεροι ήταν πτυχιούχοι και συνεχίζουν τις σπουδές τους σε Μεταπτυχιακό επίπεδο.

Παράλληλα, κατά την ημέρα της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε κύκλος εισηγήσεων από στελέχη επιχειρήσεων, με σημαντική εμπειρία στις σύγχρονες μεθόδους αξιολόγησης υποψηφίων στην αγορά εργασίας. Στις εισηγήσεις έλαβαν μέρος περισσότεροι από 100 φοιτητές και πτυχιούχοι του ΟΠΑ, οι οποίοι και δήλωσαν την απόλυτη ικανοποίηση τους από την φετινή επιμορφωτικού χαρακτήρα πρωτοβουλία.

Τους χώρους της εκδήλωσης επισκέφτηκαν οι Πρυτανικές αρχές του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ο Πρύτανης συνομίλησε με τους συμμετέχοντες καθώς και με εκπροσώπους των εταιρειών, οι οποίοι του μετέφεραν την άποψή τους για την άρτια οργάνωση της εκδήλωσης και τους διαβεβαίωσαν για την πολύ υψηλού επιπέδου κατάρτιση των υποψηφίων.

Είναι κοινή προσδοκία όλων των μελών της Πανεπιστημιακής μας Κοινότητας, αλλά και των φορέων των επιχειρήσεων, αυτή η θεσμοθετημένη πρακτική να συνεχιστεί και τα επόμενα έτη με την ανάλογη επιτυχία.

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Τελευταία ενημέρωση: 11-04-2018